הקשיים שמלווים את התרגול הרוחני

בשונה מהתיאורים הפסטורליים של מדיטציה ותרגול רוחני, שבהם אנו נתקלים לפעמים בפרסומים שונים, המאפיין העיקרי של התרגול הרוחני הוא הקושי. זוהי תופעה טבעית שנובעת מכך שכאשר אנרגיה גבוהה מתחילה לזרום בתוכנו, המערכת הנפשית שלנו מגיבה באמצעות התנגדות לתהליך. רודי (סוואמי רודרננדה) התייחס ברבות מהרצאותיו להתנגדויות לתהליך הגדילה, וכל הציטוטים שלהלן לקוחים מתוך הספר Rudi – In his own words.

"ישנו היבט של הגדילה הרוחנית שמקשה על אנשים לשמור על קצב קבוע של התפתחות. זוהי ההתנגדות לתהליך הגדילה. התנגדות זו דומה במובן מסוים למנגנון שמזרים מים בתוך מערכת הסקה – הוא מופעל רק כאשר המערכת מתחילה להתחמם. בתוך המעמקים החשוכים של הבלתי מודע שלנו מתקיימים במקביל מרכיבים סותרים. כתוצאה מכך אנו מפתחים התנגדויות שפועלות לנתק את זרימתה של התזונה הפנימית שאותה אנו מנסים לקחת לתוכנו. ההתנגדות מבטאת חוסר יכולת לקבל אהבה או אנרגיה, וחוסר יכולת לגדול. באופן לא מודע אנו מאפשרים לעצמנו לגדול בקצב שתואם את רצוננו. במלים אחרות, אנחנו לא מתמסרים לאלוהים, אנחנו לא מתמסרים לאנרגיה הגבוהה, אלא אנו נשלטים על ידי הרצונות שלנו. זה מפתיע עד כמה התכונה הזאת מושרשת באופן עמוק אצל הרבה מאוד אנשים." (רודי).

באופן פרדוקסלי ההתנגדות לתהליך הגדילה היא לעתים המדד היחידי שמאפשר לנו לראות שהתהליך אכן מתרחש בתוכנו. הסיבה לכך היא שההכרה שלנו מהתלת בנו ויוצרת אשליות חזקות, שמקשות עלינו לראות את המציאות. לכן במקרים רבים ההתנגדויות הן העוגן היחידי שמחבר אותנו למציאות.   

"אתם חייבים להבין שעבודה מודעת מתרחשת כאשר אנו מתעלים מעל מצבים בחיים. המשמעות של זה היא שכל פעם שאתם עובדים באופן מודע אתם צריכים להתגבר על התנגדויות. זוהי הדרך היחידה להבחין בין אשליה למציאות. אשליות מגיעות ונעלמות מעצמן, מצבים אמתיים דורשים עבודה מודעת שכרוכה במאמץ ובהתגברות על ההתנגדויות בתוכנו." (רודי).

ההתנגדויות לתהליך הגדילה הרוחנית לובשות פנים רבות, אולם יש להם שני מאפיינים מאוד נפוצים. המאפיין הראשון הוא כל אותם הסברים שאנחנו נותנים לעצמנו מדוע התרגול הרוחני לא מתאים לנו או לא עובד עבורנו.   

"גדילה רוחנית נובעת מהיכולת שלנו להטמיע בתוכנו אנרגיה גבוהה, ולאפשר באופן מודע לזרימה שלה לרדת לתוכנו. כשחשים את ההתנגדות צריך להסתכל עליה באופן אובייקטיבי כאילו שהיא קיימת אצל מישהו אחר. אתם מתחילים להבין שההתנגדות היא בסך הכל מנגנון של ההכרה שלכם שמאפשר לכם לעצור ולומר לעצמכם: 'אני לא רוצה לקחת לתוכי יותר אנרגיה, אני אסגר ואני אחסום את כל המעברים לתוכי.' בהדרגה הבריח הזה ננעל עד שלבסוף כל המנגנון בתוככם נחסם. העיניים הופכות למתות. אתם מרגישים שכולם מנסים לכפות את עצמם עליכם. מתחיל מאבק בין הרצונות שלהם לרצונות שלכם; הם מנסים לכפות עליכם את רצונם; וכך זה נמשך עוד ועוד. יהיו לכם אלפי תירוצים למצב הזה, אולם הם כולם לא אמתיים ונובעים מחוסר מודעות." (רודי).

המאפיין השני הוא ההתנגדות למורה שאצלו או אצלה אנחנו לומדים. גם במקרה זה ההכרה שלנו תיצור הסברים ותירוצים רבים לגבי הסיבה שאדם זה איננו מתאים לנו.

"אדם שנמצא בסיטואציה שבה הוא יכול ללמוד חייב ליצור בתוך עצמו את המחויבות לגדילה רוחנית. הגדילה הרוחנית מביאה אתה התנגדות. זה יקרה לכם עם כל מורה, אולם זאת הבעיה שלכם ועליכם להתגבר על ההתנגדות הזאת. רק התעלות מתמשכת מעל ההתנגדויות שלכם תביא לכם הארה רוחנית. עצם העובדה שאתם חשים התנגדות משמעה שהאנרגיה הרוחנית עובדת בתוככם. אם תוותרו על ההתנגדות ותתמסרו תוכלו לספוג את האנרגיה הזאת והיא תביא לכם הארה. לכן הפתרון נמצא בדיוק בתוך המאבק והקושי." (רודי).

רק המודעות להתנגדויות שלנו מאפשרת לנו להשיג תוצאות בתרגול הרוחני שלנו. אנו חייבים ללמוד לשמור על ריחוק מהדרמות שאותן ההכרה שלנו מייצרת כל הזמן. במקום להיות שחקנים בדרמה שאותה מביימת ההכרה שלנו, עלינו להפוך לצופים שמתבוננים בה מרחוק. כך ניתן להתעלות מעל כל סיטואציה ולקבל ממנה את האנרגיה שדרושה לנו על מנת לגדול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s