מדיטציה והתפתחות רוחנית – סטוארט פרין

אינסטלציה רוחנית

קשה לנו לקבל שפתרונות לבעיות מורכבות הם למעשה מאוד פשוטים. כשאנו חשים לכודים בתוך מציאות מסובכת שבה יש בעקר אומללות, דיכאון וחוסר יכולת לתפקד, אנו בוחרים בפתרון הקל ומאשימים את העולם בכל הבעיות שלנו. לא צריך להיות גאון גדול על מנת לראות את הדברים השליליים בעולם; אולם רק אנשים מיוחדים יכולים לקחת אחריות על עצמם ולעשות את מה שנדרש על מנת להשתנות. אנחנו הבעיה, ולכן אנחנו גם הפתרון. כל מה שנדרש הוא שנלמד להשתמש בכלים שאיתם הגענו לעולם על מנת להפוך את כל הבעיות שלנו ללב פתוח.
אנו דומים למכוניות מקולקלות שצריכות טיפול במוסך. אנו זקוקים למכונאי מומחה שיראה לנו כיצד להשקיט את התודעה, לפתוח את הלב ולהפוך את כל המתחים שהורגים אותנו מבפנים לאנרגיה חיובית. אנו הולכים למטפלים, למורים רוחניים ולרבנים על מנת להבין מה גורם לכאוס בתוכנו; אולם לעתים נדירות מישהו מראה לנו טכניקה שבה אנו יכולים להשתמש כדי לעבוד על עצמנו. אנו מקבלים הרבה עצות, דברי חכמה ותובנות לגבי הסיבות לבעיות שלנו; אולם נדיר למצוא שיטה שתאפשר לנו לחפור ולפתוח את הסתימות שבאות לידי ביטוי כמתחים שמשתקים את חיינו. לעתים נדירות מסבירים לנו שהתודעה והנשימה הם כמו פותחי סתימות רוחניים ונפשיים. לאחר שנלמד לשלוט בהם ולהשתמש בהם באופן מודע הם ישחררו את הסתימות במערכת הצ'קרות שלנו; הם ישחררו אותנו מהשליליות שמרעילה את חיינו הן באופן מודע והן באופן לא מודע. התודעה והנשימה הם הכלים שבהם אנו משתמשים בתרגול המדיטציה; אלה הם כלים אורגניים שאיתם אנו נולדים ויש להם תפקיד בחיינו: להפוך את כל מה שהורג אותנו לאנרגיה שנותנת לנו חיים. בעזרתם ניתן להפוך את ההיבט האפל והדיכאוני שקיים בתוכנו לאדם מלא באהבה, בכנות ובאנרגיה חיוביות; אדם שמשתוקק לחיים.

טנטרה יוגה

"אנשים רבים מתעניינים בטנטרה יוגה מכיוון שהם מקשרים אותה לארוטיקה ולמין. אם נחפש ספרים שעוסקים בטנטרה יוגה נמצא בהם ציורים של אלים וישויות רוחניות בתנוחות של זיווג מיני בין דמות הזכר לדמות הנקבה. במקביל נמצא בספרים אלה גם דמויות של ישויות שטניות, מתוך עולם השאול ההינדי והבודהיסטי, שנושפות אש לעברנו. הדמויות הסימבוליות של האמנות הטנטרית ממשיכות להקסים את הדמיון ולעורר השראה הן אצל אנשים שמתרגלים מדיטציה ויוגה והן אצל סטודנטים לפסיכולוגיה ואומנים.
אולם טנטרה יוגה איננה רק דרך אמנותית לחפש אחר היצירתיות שלנו. היא מציאות חיה שמתגלה למתרגלים כאשר הם לומדים להשתמש באנרגיה המינית לטובת ההתפתחות הרוחנית שלהם. טנטרה יוגה היא ההפיכה של כל המרכיבים הנמוכים של החיים לאנרגיה רוחנית. האנרגיה המינית שלנו היא מאוד חזקה ובאמצעות שימוש נכון בה ניתן לבצע התמרה של המתחים שלנו ולהפוך אותם לכוח חיובי. האנרגיה המינית מאפשרת להפוך את המוות ללידה מחדש ואת האנושי לרוחני.
החיים כולם, על כל התבטאויות שלהם, הם תוצאה של האנרגיה המינית. בממד הארצי שלה האנרגיה המינית מאפשרת לכל יצור חי לתת חיים ולשמר את המשכיותו. בממד הרוחני האנרגיה המינית נותנת לנו את חיינו הרוחניים, היא מאפשרת לחלק הרוחני בתוכנו להיוולד. באמצעותה ניתן להמיר את כל המרכיבים של האנושיות שלנו ולהפוך אותם לדלק שמזין את האנרגיה הרדומה של הקונדליני (בבסיס עמוד השדרה). תהליך ההתמרה הזה מתרחש כאשר שני המרכיבים הנפשיים שלנו – האקטיבי (זכרי) והפסיבי (נקבי) – מתאחדים בצ'קרה של המין. באמצעות משמעת ותרגול מתמשך של מדיטציה האיחוד הזה מעורר את אנרגיית הקונדליני, שעולה ומזינה את הצ'קרה של הכתר (בקדקוד הראש). כאשר הצ'קרה של הכתר מבשילה הנשמה האנושית יכולה להתחבר עם הכוח הרוחני הגבוה של היקום. החיבור הזה בין הנשמה האנושית לממד הרוחני יוצר נהר של אנרגיה שזורם לתוכנו, מזין את כל מערכת הצ'קרות שלנו ומביא אתו חיים רוחניים."

אור בירושלים

"הזמן יכול להיות חבר קרוב או אויב אכזר. אנו חייבים ללמוד להשתמש באותן חמישים או ששים השנים שהגורל הקציב לנו באופן מודע ממושמע. אנו מניחים שכולם ימותו חוץ מאתנו ולכן מתייחסים לתקופת החיים שניתנה לנו כמובנת מאליה. על דבר אחד אני יכול להתחייב: כולנו נזדקן וברגע המוות כל המתחים ייעלמו. כל הדאגות לגבי העבר והעתיד יפסיקו להתקיים. אם אדם לא עובד על מנת לפתח מערכת צ'קרות חזקה, כל החיים הפנימיים שלו מתנוונים. הבאר מתייבשת.
רודי – המורה שלי – קרא לצ'קרות שרירים נפשיים. בדומה לשרירים הפיזיים שנחלשים כשלא משתמשים בהם, כך גם הצ'קרות מאבדות את כוחן ולכן חייבים להשתמש בהן. תתייחסו למקום הזה כאל מכון כושר שאתם באים אליו לאימון רוחני; כאן ניתן לחזק את מערכת הצ'קרות באמצעות שימוש מודע בתודעה ובנשימה. אנו זקוקים לעבודה פנימית חזקה על מנת להתמודד עם אותה אופרת סבון נפשית, פוליטית וכלכלית שנקראת החיים שלנו. בישראל יש לא מעט מתחים. בנוסף לאיום המתמיד של מלחמה ופיגועי טרור, מתרחשת כעת מלחמה אכזרית בדרום לבנון בין הצבא הישראלי לחיזבאללה. החרדה היומיומית גובה מחיר. הפחד משתלט, הכעס והשנאה מתגברים ואנו מאבדים שליטה על האיזון הפנימי שלנו. התוקפנות יוצאת לא רק על האויבים שלנו, אלא גם על המשפחה, על הידידים ועל החברים לעבודה.
הלחצים והמתחים של חיי היומיום אוכלים אותנו חיים. במקביל הם גם מראים לנו את דרגת ההתפתחות שלנו; עד כמה הצלחנו להיפתח, האם יש לנו מספיק חוזק פנימי על מנת להפוך את הטירוף לחיים רוחניים."

******

"כאשר אנו מחוברים לממד הרוחני שום דבר לא יכול להתיש אותנו; שום דבר לא יכול לרוקן אותנו או למנוע מאתנו לאמץ ללב את הטוב שבעולם; שום דבר לא יכול למנוע מאתנו להמשיך הלאה. המדיטציה שאותה אנו לומדים ומתרגלים צריכה להיקרא "יוגה של הישרדות." היא איננה דרך רוחנית חשאית וסגורה; היא איננה מיועדת לנזירים וליוגים שחיים בבידוד ואינם מתערים בחברה. קונדליני יוגה יכולה לעבוד רק אם נתמקד בצ'קרה השלישית (צ'קרת הטבור) ונשמור על שלווה פנימית, בתוך הטירוף הבלתי פוסק של חיי היומיום. הבעיות שבהן אנו נתקלים בחיים הן רק תזכורות, שמראות לנו בבירור עד היכן הגענו בדרכנו להארה. אם נצליח לשרוד את עצמנו נוכל לשרוד כל דבר." 

******

"המדיטציה שאותה אנו מתרגלים יכולה להפוך כל סיטואציה, לא משנה כמה היא קשה, לאנרגיה חיובית. אותם דברים שממיתים אותנו יכולים לתת לנו חיים. ההבדל נעוץ במה שאנחנו עושים איתם. אם נשתמש בתודעה, בנשימה ובכוח הרצון על מנת לפתח מערכת צ'קרות חזקה, המתחים והקונפליקטים הפנימיים יהפכו לכוח יצירתי. נהפוך לאדונים של עצמנו. השכל שבדרך כלל שולט בנו בעריצות, יפסיק לדחוף אותנו לעולם חשוך של מחשבות סותרות שמתנגשות אחת עם השנייה."

******

על המחבר:

סטוארט פרין הוא מורה רוחני אמריקאי המלמד קונדליני יוגה. 

סטוארט מלמד בצנעה קבוצות קטנות של תלמידים ברחבי העולם, במשך כחמישים שנה. 

סטוארט הוא תלמידו הישיר של סוואמי רודרננדה (רודי), והוסמך על ידו להיות מורה לקונדליני יוגה. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s