אלכימיה נפשית: להפוך את כיוונו של האור

למאמר המלא

מאמר זה כולל שני חלקים שמשלימים אחד את השני. חלקו הראשון של המאמר הוא תרגום של הרצאה של רודי (סוואמי רודרננדה) שבו הוא מציג בדרכו הישירה והלא אזוטרית מהי קונדליני יוגה. ההרצאה מופיעה במקור בספר Before the Sun מאת John Mann .
[1]
אנשים רבים משייכים למונח קונדליני יוגה הילה מיסטית, אולם הגישה של רודי לנושא היא פרגמטית לחלוטין. קונדליני יוגה היא שיטת תרגול שבאמצעותה ניתן להפוך את כל האלמנטים הנמוכים של חיינו לאנרגיה רוחנית גבוהה. רודי קרא לתהליך הזה אלכימיה נפשית, ופיתח טכניקת מדיטציה להשגת מטרה זו על בסיס ההתנסות האישית שלו. באופן כללי רודי לא עודד את תלמידיו לקרוא ספרים על נושאים רוחניים. אולם בשיחה עם John Mann שמוזכרת בספר Before the Sun הוא מזכיר באופן חריג ספר סיני בשם The Secret of the Golden Flower:
[2]


"ישנו ספר סיני קצר ונפלא שנקרא: 'הסוד של הפרח הזהוב'. בספר זה מדובר על 'תנועה מחזורית של האור' וכן על 'הפיכת כיוון הזרימה'. אם תקרא את הספר תראה שהם מתארים באופן עקרוני את הדברים שעליהם אני מדבר, אבל מהספר לבדו לא תוכל להבין אותם. המונח 'תנועה מחזורית של האור' מתייחס לתהליך העיכול של אנרגיה שקורה כאשר אנו מעבירים אותה דרך המרכזים הנפשיים. 'הפיכת כיוון הזרימה' מתאר את כיוון הזרימה של האנרגיה. במקום שהאנרגיה תעלה למעלה ותלך לאנשים אחרים כפי שקורה בדרך כלל, אנו מושכים אותה למטה ואחורה. מאחורי הביטויים הפיוטיים האלה נמצאת הבנה מעשית של התפתחות פנימית."[3]

באופן לא מפתיע הספר The Secret of the Golden Flower שייך לאסכולה הסינית שנקראת "ניידן" (Neidan) שפירושה המילולי הוא אלכימיה פנימית.[4]

חלקו השני של המאמר מציג את המודל שהציע הפיזיקאי האמריקאי ויליאם טילר (William A. Tiller) על מנת לשלב את התודעה בפיזיקה. [5] תיאור המודל מבוסס על ספרו של טילר Psycho-Energetic Science. טילר הוא פרופסור אמריטוס למדעי החומר והנדסה באוניברסיטת סטנפורד, ובמקביל מתרגל מדיטציה יותר מחמישים שנה. על ההשפעה של תרגול המדיטציה על חייו הוא כותב את הדברים הבאים:

"בחיים שמחוץ למסגרת העבודה, בנוסף לקשירת קשרים חברתיים בקליפורניה, ג'ין ואני התחלנו לתרגל מדיטציה על בסיס יומיומי. אני הסתערתי על תרגול המדיטציה כמו ברוז שקופץ למים, וג'ין הפכה לבת זוגי הקבועה בתרגול של שעה ביום. יחדיו התחלנו לחקור את ההרפתקה הפנימית הזאת. התהליך שעשינו במסע הזה היה למקד את עצמנו בתחום הרוחני של המציאות וממנו לחקור מצבים פנימיים אחרים, כשלאחר מכן חזרנו אל המוקד שלנו. התהליך הכללי הזה אפשר לנו להתנסות בתהליכים נפשיים וליצור קשר עם אנשים בעלי יכולות נפשיות גבוהות, באופן מאוזן ומבלי להגזים. לאחר שחקרנו אנשים כאלה למדנו להעריך שהיכולות שלהם היו מאוד אמתיות, אולם העובדה שיכולות כאלה התגשמו בהם לא בהכרח הפכה אותם לאנשים טובים יותר. אנו אימצנו לעצמנו את הפילוסופיה שמתבטאת באמרה: " בְּפֵרוֹתֵיהֶם תַּכִּירוּ אוֹתָם"[6].

"אחרי שנים רבות שבהן עסקתי בחקירה התנסותית של העולמות הפנימיים שמתגלים במצב של מדיטציה, שממנה צמחה גם יכולת לשליטה גבוהה בעצמי הפנימי שלי, עצתי לכל מי ששואל היא: 'המקום החשוב ביותר להתחיל הוא בלימוד רציני של תרגול מדיטציה.'"[7]

טילר לא חש בנוח עם ההפרדה בין חוויותיו הפנימיות לבין העיסוק המחקרי שלו בפיזיקה. הוא סבר שהמודלים המקובלים לתיאור המציאות הפיזיקלית  לוקים בחסר מכיוון שאין בהם התייחסות לתודעה, למרות הראיות שהלכו והצטברו על ההשפעה של מצבים נפשיים על המציאות הפיזיקלית. בשלב מסוים הוא החליט לאסוף צוות של חוקרים ולבנות תכנית מחקר שבמסגרתה ייערכו ניסויים מבוקרים על מנת לענות על השאלה: האם התודעה משפיעה על המציאות הפיזיקלית? תוצאותיהם של ניסויים אלה שנערכו על פני תקופה ארוכה ובמעבדות שונות בארה"ב ובאירופה מוצגות בספריו של טילר[8]. כתוצאה מניסויים אלה הצטברו ראיות להשפעה ברת-מדידה של התודעה על המציאות הפיזיקלית. לאור זאת טוען טילר שהמסקנה המתחייבת היא שיש צורך במודל פיזיקלי חדש שמשלב את התודעה עם המודל הקיים.

[1] Before the Sun עמודים 229-237

[2] ראו http://thesecretofthegoldenflower.com/esposito.html

[3] Before the Sun עמוד 84

[4] ראו https://en.wikipedia.org/wiki/Neidan

[5] ראו הערך על טילר בוויקיפדיה – https://en.wikipedia.org/wiki/William_A._Tiller

[6] הציטוט הוא מדבריו של ישוע, מתי פרק ז' 15-16: "הִזָּהֲרוּ מִנְּבִיאֵי הַשֶּׁקֶר הַבָּאִים אֲלֵיכֶם בִּלְבוּשׁ כְּבָשִׂים וּבְתוֹךְ תּוֹכָם זְאֵבִים טוֹרְפִים הֵם. בְּפֵרוֹתֵיהֶם תַּכִּירוּ אוֹתָם"

[7] Psychoenergetic Science by William A. Tiller, 2007 עמוד 16

[8] Psychoenergetic Science by William A. Tiller, 2007 פרקים 3, 4 ו-5

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s